ureditev-okolice-hise

Ureditev okolice hiše zahteva skrben premislek

Ureditev okolice hiše zahteva dobro načrtovanje in premišljene odločitve. Svetujemo vam, da najprej pregledate in ocenite trenutno stanje – kakšna je razporeditev terena, kakovost zemlje in možnost dostopa. Že v tem koraku lahko začnete premišljevati tudi, česa si pravzaprav želite oz. brez katerih elementov si ne predstavljate vsakodnevnega življenja. Na podlagi ugotovitev sledi oblikovanje načrta. Urejanje zunanje okolice hiše ni povezano le z estetiko, temveč tudi s praktičnostjo, zato je priporočljivo premisliti o namakanju, osvetlitvi in odvodnjavanju. Pri oblikovanju načrta je seveda potrebno upoštevati tudi čas in sredstva, ki jih lahko namenimo tako za samo ureditev okolice hiše, kot tudi za kasnejše vzdrževanje.

Kakovostno urejena okolica ne polepša le videza doma, temveč tudi poveča njegovo vrednost in izboljša kakovost bivanja. Iz tega razloga smo pripravili nekaj koristnih nasvetov, ki vam bodo olajšali oblikovanje.

ureditev-okolice-hise

Urejanje zunanje okolice hiše vključuje vmestitev pohodnih površin

Urejeno dvorišče ni le estetska nadgradnja doma, temveč tudi pomemben prispevek k večji praktičnosti in udobju. Zagotovo ste že doživeli, da ste izstopili iz avta naravnost v velikansko lužo. Zoprno, kajne? Da bi se izognili blatnim čevljem in mokrim stopinjam v hiši, je smiselno razmisliti o utrditvi prostora pred vhodom. Odločite se lahko za tlakovce ali pa za polaganje betonskih plošč.

Tlakovci so za ureditev okolice hiše odlična izbira

Kvalitetni tlakovci se pogosto znajdejo na slovenskih dvoriščih, saj so enostavni za vzdrževanje in čiščenje, poleg tega pa so odporni na mehanske obremenitve in vremenske razmere. Temu je tako, če je polaganje opravljeno pravilno. Svetujemo vam, da ureditev okolice pred hišo prepustite strokovnjakom.

Kakovostno tlakovanje se začne s pripravo podlage. Najprej je potrebno odstraniti približno 40 cm zemlje, odstraniti plevel in ustvariti ustrezen naklon (približno 2,5 %). Na pripravljeno površino nato nasujemo 30 cm debel sloj tampona, uredimo še instalacije, položimo drenažno folijo in dodamo 3-4 cm peska, ki zaključi pripravo podlage.

Urejanje zunanje okolice hiše se nadaljuje s polaganjem tlakovcev. Ključno je, da začnemo v spodnjem vogalu dvorišča in nadaljujemo proti zgornjem robu, da uporabljamo tlakovce iz različnih palet ter da med njimi puščamo enakomerne reže za fugirno maso. Postopek zaključimo s fugiranjem in vibriranjem. Kremenčevo mivko zapolnimo v reže, nato pa površino utrdimo z vibracijsko ploščo z gumijasto zaščito.

 

tlakovanje-dvorisc

Za urejanje zunanje okolice hiše lahko uporabimo tudi betonske plošče

Prane plošče so podobne tlakovcem, a se od njih vseeno precej razlikujejo. V principu gre za betonske tlakovce z izpranim zgornjim slojem, izdelanim iz trpežnega kremena. Na voljo so v več velikostih in so izredno odporne na sol, zmrzal, mraz in mehanske obremenitve. Dobra izbira pa niso le zaradi svoje vzdržljivosti in ugodne cene, temveč tudi zaradi estetskega videza. Ker niso vpadljive, so kot nalašč za preprosto ureditev okolice pred hišo.

Priprava tal je ključna za kakovostno polaganje omenjenih plošč. Najprej je potrebno odstraniti vrhnjo plast zemlje in pripraviti osnovni sloj iz gramoza in drobljenca (20-50 cm). V tem koraku vgradimo tudi inštalacije in poskrbimo za ustrezen naklon. Temelj utrdimo z valjanjem.

Sledi natančna fina priprava. Površino označimo z višinskimi letvami in napnemo vrvice, ki označujejo linijo polaganja. Na tampon položimo drenažno folijo, nanjo nasujemo 3-5 cm peska, ki ga enakomerno poravnamo. Plošče polagamo z razmikom 3-5 mm. Ureditev okolice hiše zaključimo z uporabo gumijastega kladiva, vse sloje pa zapolnimo s fugirno maso.

betonske-plosce-za-tlakovanje

Ureditev okolice pred hišo ni končana brez opornih zidov

Izdelava betonskih opornih zidov ali škarpe je hitra in enostavna rešitev za utrditev brežin in oblikovanje terena. V primerjavi z zidano ali kamnito škarpo zahteva manj ročnega dela in omogoča hitrejšo izvedbo. Postopek se začne z oceno terena, izkopom in pripravo temeljev, kamor nasujemo gramoz ter postavimo opaž in po potrebi armaturo. Sledi vlivanje betonske mešanice, ki se utrdi v nekaj dneh. Za dolgoročno stabilnost je ključna vgradnja drenaže in hidroizolacije, ki preprečujeta zastajanje vode in zmanjšujeta pritisk na zid.

Nekateri za urejanje zunanje okolice hiše izberejo tudi betonske zidake. Tovrstne škarpe so vizualno bolj raznolike, a zahtevajo več natančnosti in časa, saj je treba vsak zidak ročno položiti in povezati z malto. Estetska rešitev so prav tako kamnite škarpe, a zahtevajo najzahtevnejšo izdelavo. Ker je potrebnega veliko znanja, je takšno ureditev okolice pred hišo najbolje prepustiti strokovnjakom.

ureditev-zunanje-okolice-hise

Na ureditev okolice hiše se najbolje spoznajo v podjetju M-gradnje

Podjetje M-gradnja je zanesljiv partner za vse vrste gradbenih del – od polaganja plošč in tlakovcev, do gradnje opornih zidov, adaptacij, fasaderstva in drugih gradbenih del. Njihova prednost so dolgoletne izkušnje, širok nabor storitev in uporaba kakovostnih materialov, kar zagotavlja vrhunske rezultate.

Če načrtujete ureditev okolice pred hišo, vam ni treba iskati več izvajalcev, saj zaposleni poskrbijo za prav vse. Delo poteka strokovno, organizirano in brez zapletov, kar pomeni manj skrbi in več časa za uživanje v prostem času. Ker delujejo po vsej Sloveniji, se lahko nanje zanesete ne glede na lokacijo. Z njihovo pomočjo boste prihranili čas, zmanjšali stroške in dobili kakovostno izvedbo vseh vrst gradbenih projektov – od temeljev do zaključnih del. Obljubimo, da so pravi mojstri, ki vedo, kako se lotiti ureditve okolice hiše.

Related Posts